SSVA urbanistams rūpi ir kraštovaizdžio klausimai
2024/10/24Minint Tarptautinę kraštovaizdžio dieną SSVA Urbanistikos padalinio atstovai Mindaugas Pakalnis ir Danielius Jurčiukonis dalyvavo Saugomų teritorijų nacionaliniame lankytojų centre Vilniuje vykusiame tarpdisciplininiame forume „Kraštovaizdžio horizontai 2024. Europos kraštovaizdžio konvencija ir Lietuva“. Šį forumą organizavo Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos, Vilniaus universiteto Geomokslų institutas ir Lietuvos geografų draugija.
Pirmojoje forumo dalyje vykusioje diskusijoje „Institucinė sąveika ir indėlis Lietuvos kraštovaizdžio tvarkymo aruode“ dalyvavo ir SSVA Urbanistikos padalinio vadovas Mindaugas Pakalnis (kartu su Aplinkos ministru Simonu Gentvilu, Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės vyr. patarėja Justina Čunderova, Kultūros paveldo departamento direktoriumi Vidmantu Bezaru, gamtos atkūrimo eksperte Kristina Simonaityte, moderuojant Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos vadovei dr. Agnei Jasinavičiūtei). Diskusijos metu M. Pakalnis pabrėžė kultūrinio kraštovaizdžio svarbą kalbant apie kraštovaizdį kaip sistemą ir poreikį suderinti gamtinių struktūrų apsaugą bei šalies miestų gyvybingumą ir plėtrą. Diskusijoje buvo paliesta ir gamtinio karkaso tema bei būtinybė rasti sprendimus dėl naujuose Gamtinio karkaso nuostatuose aprašytų gamtinio karkaso saugojimo bei formavimo principų.
Antrojoje renginio dalyje „Lietuvos kraštovaizdžio geoekologinė pusiausvyra. Gamtinis karkasas“, ši tema ir problematika pristatyta plačiau. M. Pakalnis pabrėžė, kad reikia pripažinti faktą, jog urbanistinės struktūros istorijos bėgyje susikūrė būtent gamtiniame karkase, ir todėl jų nevertėtų laikyti svetimkūniais ar degraduotomis teritorijomis: šiuolaikiniame tvariame mieste kuriant tinklines žaliąsias jungtis, žaliąją ir mėlynąją infrastruktūrą, papildomai apželdinant teritorijas bei pastatus galima puikiai suderinti plėtros ir gamtinės struktūros apsaugos iššūkius, taip pagerinant šalies geoekologinį potencialą.
Forumo metu suinteresuotosios šalys sutarė bendradarbiauti tobulinant pristatytąjį nuostatų projektą, nes jie svarbūs tiek gamtos apsaugos, tiek urbanistinio vystymo sektoriams. Ši tema tampa ypač svarbi ir SSVA, nes naujausiame nuostatų projekte ekspertinio konsultavimo pareiga nustatant gamtinio karkaso ribas ir urbanizuotose teritorijose numatomus gamtinio karkaso tvarkymo tipus atitenka SSVA urbanistams.
Paskutiniojoje renginio dalyje buvo paliesta kraštovaizdžio konkursų tema, pristatyti įvairaus pobūdžio kraštovaizdžio konkursai Lietuvoje ir priminta idėja vėl atgaivinti nacionalinį konkursą „Už kraštovaizdį“ (dr. G. Godienė). Europos Tarybos kraštovaizdžio apdovanojimą 2013 m. gavusios Utenos rajono savivaldybės vyr. specialistė, kraštovaizdžio architektė Jūratė Paragytė pristatė miesto kraštovaizdžio dizaino ir tvarkymo sprendimus iki apdovanojimo ir šių idėjų vystymą po to. Telšių miesto savivaldybė 2019 m. šiame konkurse gavo Europos Tarybos diplomą, o jos ilgametis vyriausiasis architektas prof. Algirdas Žebrauskas pristatė Žemaitijos sostinės transformaciją bei Masčio ežero pritaikymą miestiečiams vykdant kraštovaizdžio tvarkymo projektus. Abu šie pavyzdžiai įkvėpė ir vėl pradėti organizuoti nacionalinį konkursą „Už kraštovaizdį“, o viena iš refleksijoje nuskambėjusių minčių buvo šio konkurso organizavimą perduoti SSVA.